انواع ساز

گیتار فلامنکو چیست؟

فلامنکو

گیتار فلامنکو (Flamenco guitar) یکی از انواع گیتار برای نواختن سبک فلامنکو می‌باشد که با ورود آن به بازار سازهای موسیقی تاکنون توانسته است جایگاه بسیار مناسبی را در میان کلیه‌ی سازهای موسیقی که برای نواختن این نوع سبک موسیقی توسط اسپانیایی‌ها به کار گرفته می‌شدند، باز کند تا جایی که دیگر این دو کاملاً با یکدیگر یکی شده، به‌طور کامل وابسته به یکدیگر می‌باشند، درواقع اسپانیایی‌ها پیش از ورود گیتار فلامنکو به میان انواع سازهای موسیقی، برای نوازندگی این سبک موسیقی که موسیقی سنتی آن‌ها به حساب می‌آید، سازهای دیگری را مورد استفاده قرار می‌دادند.

سبک فلامنکو چیست؟

سبک فلامنکو یکی از انواع سبک های موسیقی می‌باشد که بنابر گفته‌ها بیش‌تر متأثر از کولی‌هایی که در اسپانیا بودند می‌باشد و در گذر زمان با تحت تأثیر قرار گرفتن از فرهنگ‌های مختلف و سبک‌های موسیقی گوناگون در طول سال‌های متمادی به صورتی که امروزه شنیده می‌شود.

تغییر پیدا کرده است و به عنوان یک سبک مادر و اصلی برای گیتار به شمار می‌آید و در واقع چنین می‌توان گفت که نوازندگان گیتار با استفاده از گیتار فلامنکو یک سبک مادر را می‌نوازند و به همین دلیل پس از تمرین کردن بسیار، متمرکز و مداوم، با تسلط پیدا کردن به این سبک موسیقی تکنیکی و حرفه‌ای، اجرای سایر سبک‌های موسیقی بسیار آسان‌تر خواهد بود، این سبک موسیقی شامل موارد (محورهای) زیر می‌باشد:

 • آواز فلامنکو
 • موسیقی فلامنکو: نواختن آن سال‌هاست که به وسیله‌ی گیتارهای فلامنکو می‌باشد.
 • رقصفلامنکو

تغییرات سبک فلامنکو با گذر زمان

از میان این سه محور این سبک از موسیقی، در گذشته محور اصلی سبک فلامنکو رقص فلامنکو بوده است که پس از آن آواز در همراهی با موسیقی نواخته شده با گیتار فلامنکو و یا سازهای دیگر قرار می‌گرفتند ولی گیتار فلامنکو با گذشت زمان و تک نوازی های انجام شده توسط هنرمندان توانست به جایگاه حقیقی خود در این سبک موسیقی راه پیدا کند.

ویژگی‌های سبک فلامنکو

از ویژگی‌های سبک فلامنکو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • همه‌ی ریتم‌ها و تکنیک‌های موجود در دو سبک موسیقی پاپ و کلاسیک نشأت گرفته از ریتم‌ها و تکنیک‌های سبک فلامنکو می‌باشد.
 • کلیه‌ی ریتم‌ها و تکنیک‌ها دارای اسامی ویژه‌ی مخصوص به خود در این سبک موسیقی هستند.
 • در حقیقت موسیقی‌ای که با گیتار‌‌‌‌های فلامنکو نواخته می‌شود، تلفیقی است از ملودی و ریتم.
 • روش مخصوصی از نت نویسی در این سبک موسیقی وجود دارد که با عنوان تبلچر در نوازندگی با گیتار‌‌های فلامنکو در بین عموم شناخته شده است و اجرا می‌شود و به آن سیفرا می‌گویند.
 • مثل موسیقی اصیل ایرانی در این سبک موسیقی نیز دستگاه‌های موسیقی وجود دارند و برای یادگیری آن شناخت این دستگاه‌ها کاملاً ضروری می‌باشد.

معرفی گیتار فلامنکو

از ویژگی‌های گیتار فلامنکو که انواع آن را می‌توان از فروشگاه اینترنتی گیتار باز به سادگی خریداری نمود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رواج نوازندگی گیتار فلامنکو بیش‌تر در کشورهای مکزیک و اسپانیا می‌باشد.
 • دارای صدای خشن‌تری در مقایسه با گیتار کلاسیک هست و این مسئله به دلیل نواختن توکه ها یا همان دستگاه های موسیقیایی در این سبک موسیقی می باشد و دقیقا به همین علت نیز تولید فرکانس های زیر بیش تری توسط گیتارهای فلامنکو نسبت به گیتار کلاسیک صورت می گیرد که باعث نواختن با احساس تر گیتار فلامنکو می شود.
 • چوبی که در ساخت گیتار فلامنکو برای قسمت های پهلو و پشت به کار برده می شود، با چوبی که در گیتار کلاسیک و گیتار آکوستیک مورد استفاده قرار می گیرد بسیار متفاوت بوده، چوب به رنگ روشن سرو اسپانیایی است.
 • با یک لایه ی نازک از جنس پلاستیک سطح تاپ گیتارهای فلامنکو پوشیده شده است و این کار به این دلیل است که در زمان نوازندگی با گیتارهای فلامنکو و به خصوص اجرای توکه ها، گیتار زخمی نشود؛ نام این لایه ی پلاستیکی گلپیدور (Golpeador) می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *