بلاگ

نکات مهم در رابطه با خرید گیتار کلاسیک

گیتار

خرید گیتار کلاسیک لازم است با راهنمایی و مشورت یک نوازنده ی گیتار با تجربه انجام شود و یا با بررسی و مطالعه ی کافی در این زمینه اقدام به خریدگیتار کلاسیک کنید.
در ادامه با ما در گیتارباز همراه باشید.

نکات مهم در رابطه با خرید گیتار کلاسیک به این شرح است که شما باید دقت داشته باشید که هنگام به ارتعاش درآوردن یک سیم، صدای حاصل از آن شفاف باشد و بی هیچ آوای فالش و زننده ای تولید نوا کند. همچنین دسته ی گیتاری که انتخاب می کنید نباید هیچ ناهماهنگی و یا تابی در ساختار خود داشته باشد و لازم است که بطور کامل صاف و بی انحنا باشد. به این ترتیب لازم است با گیتار کلاسیک بطور کامل آشنا شوید تا هنگام خریدگیتار کلاسیک انتخاب بهتری داشته باشید.

گیتار کلاسیک  چگونه سازی است

گیتار کلاسیک سازی خوش آوا است که در دسته ی سازهای زهی قرار می گیرد. این ساز به طور معمول و استاندارد از شش سیم تشکیل می شود که از این شش سیم، سه سیم آن از جنس نایلونی و سه سیم دیگر سیم های فنری هستند که به منظور نواختن نت های باس، تعبیه شده اند. به این ترتیب گیتار کلاسیک از یک بدنه ی توخالی از جنس چوب ساخته شده است، البته جنس چوبی که در ساخت بدنه گیتار کلاسیک به کار می رود می تواند متفاوت باشد. لازم است بدانید که جنس چوب گیتار در هر قسمت متفاوت خواهد بود، پشت و بغل گیتار شما لازم دارد تا محکم تر و مقاوم تر باشد بنابر این برای ساخت آن از چوب rosewood استفاده می کنند.

بخش های دیگر گیتار کلاسیک به این ترتیب خواهند بود؛ سردسته، خرک، گوشی، پرده، گردن، پاشنه، بدنه، پل، عرشه پایین، پهلوی بدنه، دایره خروج صدا و رزیت، تارها، زین و تخته پرده که آشنایی با این قسمت ها در اولین جلسه ی یادگیری گیتار، به شما آموزش داده می شود. دوره ی آموزشی این نوع گیتار به طور تخصصی و حرفه ای از آکادمیک شروع می شود و تا مقطع دکتری ادامه خواهد داشت.

 

هنگام خرید گیتار کلاسیک کدام ویژگی ها به عنوان مزیت بحساب می آیند

هنگام خرید گیتار کلاسیک اگر تمایل دارید که گیتار شما صدای ظریف تری را ایجاد کند لازم است که به دنبال گیتاری با جنس بدنه ای از چوب cedar باشید، این نوع چوب صدایی گرم تر برای گیتار ایجاد می کند اما قدرت و بلندی صدای ایجاد شده چندان بلند نخواهد بود. زمانی که برای خرید این گیتار اقدام می کنید لازم است که توجه داشته باشید که این ساز بسیار مشابه گیتار فلامنکو است.

آشنا شدن با ویژگی های منحصر به این نوع گیتار هنگام خرید گیتار کلاسیک شما را در تشخیص این ساز از میان دیگر گیتارها بسیار کمک می کند. به این ترتیب برای تمیز دادن گیتار کلاسیک از میان سایر گیتارها لازم است به رنگ آن توجه داشته باشید که معمولا رنگی تیره و همان رنگ قهوه ای چوب است.

نکته ی مهم در رابطه با این گیتار این است که برای تکنوازی ساخته شده است و نوازنده ی آن باید هر نت را با تمام دقت خود به اجرا درآورد زیرا کوک این گیتار بسیار دقیق است. گیتارهای کلاسیک دقیقا یک سبک مشخص از موسیقی را به اجرای هر نت به گوش شنونده می رسانند. هنگامی که برای نواختن این گیتار را در دست می گیرید باید آن را روی زانوی چپ خود قرار دهید و این تقریبا وجه تمایز گیتار کلاسیک با گیتار فلامنکو است، زیرا گیتار فلامنکو را روی زانوی راست قرار می دهند.

برخی نوازندگان نامی گیتار کلاسیک در ایران

در آخر لازم است با برخی نوازندگان ایرانی گیتار کلاسیک که در نواختن این نوع گیتار به شهرت رسیده اند آشنا شوید که عبارت می شوند از: فرامرز اصلانی، لیلی افشار، فرزاد دانشمند و بابک امینی هستند، که هر یک نامی آشنا برای هر نوازنده ی گیتار خواهند بود. برای آشنایی با کار هر یک از این نامداران و نواختن برخی آثار آنها تنها کافی است نام این نوازندگان را در اینترنت جستجو کنید و نت آهنگ مورد علاقه ی خود را از میان کارهای این بزرگان انتخاب کرده و بنوازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *