بلاگ

معرفی آکاژو

چوب گیتار

چوب آکاژو از انواع چوب های آفریقایی به شمار می آید با میانگین وزن خشک حدودا هفتصد کیلوگرم بر متر مکعب که البته این میزان میانگین وزن در برخی از مواقع به بیش تر از این مقدار نیز می رسد. این چوب دارای درون چوب با رنگ هایی متنوع می باشد، به صورتی که انواع رنگ های زیر و طیف رنگ‌هایی که ما بین این رنگ‌ها می باشد را می توان برای چوب آکاژو مشاهده نمود:

 • رنگ صورتی کم رنگ
 • رنگ قهوه ای مایل به قرمز
 • رنگ قرمز تیره

برخی از افراد که در زمینه ی ساخت گیتار فعالیت دارند، چوب آکاژو (Acajou) را با چوب ماهاگونی یکی می دانند اما کسانی که اندک تجربه‌ای در رابطه با شناخت انواع چوب‌ها داشته باشند، این دو نوع چوب را از هم شناسایی می کنند و به اندک تفاوت‌های موجود در بین آن‌ها پی می برند.

ویژگی‌های چوب آکاژو

از ویژگی های چوب آکاژو موارد زیر را می‌توان عنوان نمود:

 • چوب آکاژو دارای درخششی طبیعی است، به این معنی که از تلألوی بسیار زیادی برخوردار است.
 • پراکنده آوند است.
 • دوام چوب آکاژو و ثبات ابعاد آن در حد متوسطی است.
 • در برابر نفوذ حشرات از مقاومت کمی برخوردار است.
 • دارای منافذ سطحی در اندازه ی درشت می‌باشد.
 • الیاف در هم تنیده شده و راست تار را دارا می‌باشد.

 

ساخت گیتار با آکاژو

چوب آکاژو دارای کاربردهای متنوعی در زمینه ی ساخت گیتار می باشد و به عنوان یکی از انواع چوب‌های گیتار کارایی های زیر را در ساخت گیتار دارد:

پل گذاری‌های گیتار

یکی از کاربردهای چوب آکاژو برای پل گذاری های گیتار می باشد. اغلب کسانی که به ساخت گیتار مشغول هستند، زمانی که می خواهند کار پل گذاری های گیتار را انجام بدهند، چوبی که برای این کار در نظر می گیرند، از برش شعاعی همان جنس چوبی که برای صفحه ی گیتار مورد استفاده قرار داده اند، انتخاب کرده، آن ها را به عنوان چوب پل گذاری ها به کار می برند، ولی عده ای نیز تابع این روش نیستند و از انواع دیگر چوب‌های گیتار برای این منظور استفاده می کنند؛ چوب هایی نظیر:

 • چوب بالسا
 • چوب آکومه
 • چوب آکاژو

ساخت بدنه‌ی گیتار

یکی دیگر از کاربردهای چوب آکاژو بهره گیری از آن برای ساختن قسمت های کناری و پشت گیتار و یا به اصطلاح ساختن ساید و بک گیتار می باشد و انواع این نوع گیتارها را می توان با شرایط بسیار عالی و در سریع ترین زمان ممکن پس از سفارش به فروشگاه اینترنتی گیتارباز با ارسالی ایمن و دقیق، در مکان مورد نظر تحویل گرفت.

ساخت دسته‌ی گیتار

با وجود این که چوب آکاژو نسبت به سایر چوب های گیتار نظیر چوب سدار و چوب آیوس دارای وزن بالاتری می باشد و بالطبع چنانچه دسته ی گیتار از این نوع چوب ساخته شود، باعث می شود که وزن گیتار بالا برود، اما به علت این که نسبت به این دو نوع چوب گیتار سخت تر بوده، از مقاومت بیش تری نیز برخوردار است، برای ساخت دسته ی گیتار از آن استفاده می شود.

صدای گیتار و آکاژو

در رابطه با تأثیر چوب آکاژو بر صدای گیتار علاوه بر این که از جذب صدای بیش تری برخوردار می باشد، می توان به این یک مورد تفاوتی که بین گیتار کلاسیک و گیتار فلامنکو وجود دارد، نیز اشاره کرد. به دلیل این که نت ها در گیتار فلامنکو بایستی در مقایسه با نت‌ها در گیتار کلاسیک دارای یک صدای بلندتری باشند و همچنین در فاصله‌ی زمانی کوتاه تری نیز تمام شوند و در واقع به پایان برسند، از بین انواع چوب‌های گیتار چوب آکاژو مورد استفاده قرار می گیرد تا یک چنین شرایطی را برای گیتار فلامنکو فراهم بیاورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *