انواع ساز

سبک های گیتار الکتریک و انواع آن

سبک های گیتار الکتریک و انواع آن

آشنایی با سبک های گیتار الکتریک، مهم برای یادگیری

به دست آوردن یک شناخت درست از سبک های گیتار الکتریک و آشنایی با آن ها برای افرادی که به دنبال یادگیری نوازندگی با گیتار الکتریک (Electric guitar) هستند یکی از مهم ترین و ضروری ترین مواردی است که می تواند آن ها را در مسیری درست قرار بدهد. یک انتخاب درست به هنرجویان نوازندگی با گیتار کمک می کند تا در نیمه های راه یادگیری موسیقی به دلیل علاقه نداشتن به سبکی که انتخاب کرده اند، دلزده نشوند و یادگیری را نیمه کاره رها نکنند.

هرچند که این سبک ها شباهت هایی با هم دارند اما کوچک ترین تفاوت در هر سبک موسیقی (Music genre) نیز به طور قطع حسی متفاوت را در افراد به وجود خواهد آورد. همین تفاوت ها سبب می شود تا هر فرد یک سبک خاص را برای خود انتخاب کند و به دنبال سبک های دیگر نرود.

سبک های گیتار الکتریک و خرید ساز مناسب

یکی دیگر از مواردی که اهمیت آشنایی هنرجویان با سبک‌های گیتار الکتریک را یک مورد بسیار مهم برای کلیه ی این علاقه مندان به نوازندگی با گیتار الکتریک نشان می دهد، انتخاب و سپس خرید گیتار مناسب برای سبک انتخابی آن ها می باشد. هرچند که برخی از هنرمندان حرفه ای توانایی نواختن انواع سبک های موسیقی مختلف را با ساز خود دارند اما به طور قطع عملکرد هر یک از انواع گیتارها برای یک سبک خاص می تواند مناسب تر باشد و آن سبک به خصوص را بهتر به نمایش بگذارد.

در واقع خرید گیتار الکتریک از فروشگاه هایی متخصص مانند فروشگاه اینترنتی گیتارباز که تخصصی ترین سازها و امکانات مورد نیاز آن ها را در اختیار نوازندگان قرار می دهند، تمام ویژگی های لازم برای اجرای یک سبک خاص را به نوازنده می دهد و به او کمک می کند تا آن سبک موسیقی را تمام و کمال بنوازد. نوازنده ی گیتار با این انتخاب درست قادر خواهد بود ریزه کاری های آن سبک خاص را فوق العاده بهتر نشان بدهد، اجرای بسیار زیباتر و کامل تری را به وجود بیاورد و به طور کلی نتیجه ی بینهایت بهتری از نوازندگی خود به دست بیاورد.

انواع سبک های گیتار الکتریک کدام است؟

انواع سبک های گیتار الکتریک شامل شش نوع مختلف می باشد که در بین این شش نوع، در اجرای سه نوع از این سبک های گوناگون، ساز گیتار الکتریک به عنوان ساز اصلی به کار برده می شود. این شش نوع سبک گیتار الکتریک عبارت هستند از:

سبک راک گیتار الکتریک

در این سبک از انواع سبک‌های گیتار الکتریک ساز اصلی گیتار الکتریک است. مهم ترین ویژگی سبک راک (Rock) این است که عموم مردم می توانند با آن ارتباط برقرار کنند و آن را می پسندند.

هوی متال

در سبک هوی متال یا متال (Heavy metal) نیز گیتار الکتریک ساز اصلی می باشد. در این نوع سبک می توان ترکیبی از عناصر زیر را مشاهده کرد:

  • صداهایی حجیم و خشن
  • صداهایی تقویت شده
  • تک نوازی هایی طولانی با گیتار الکتریک
  • ضرب آهنگ هایی سنگین

سبک بلوز

گیتار الکتریک در سبک بلوز (Blues) مانند دو سبک پیشین ساز اصلی است. بلو (Blue) در زبان انگلیسی دارای معنی غمگین می باشد و این سبک را به این دلیل با این نام خطاب می کنند که اولین های این سبک موسیقی آن را با اجرایی غمگین انجام می دادند.

سبک پاپ گیتار الکتریک

مهم ترین ویژگی سبک پاپ (Pop) بعد از عامه پسند بودن آن، انعطاف پذیری بالای آن است؛ چراکه هنرمندان آن توانایی اجرای دیگر سبک ها را نیز دارا هستند.

سبک جاز گیتار الکتریک

مهم ترین ویژگی سبک جاز (Jazz) بداهه نوازی در آن می باشد.

سبک هیپ هاپ

یکی دیگر از سبک‌های گیتار الکتریک سبک هیپ هاپ (Hip hop) است که اغلب در آن یک و یا چند خواننده ی رپ چیزی شبیه به یک زندگی نامه را بازگو می کنند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.