دسته بندی

انواع گیتار را می توان به دو نمونه ی کلی تقسیم کرد که شامل  آکوستیک و الکتریک می شوند. به این ترتیب انواع گیتارهایی که تا به حال به آوای آنها گوش سپرده اید به گونه‌ای یکی از این دو مدل و یا زیر مجموعه ای از گیتار آکوستیک و الکتریک می شوند.

گیتار آکوستیک

گیتار آکوستیک آن دسته از گیتارها هستند که شش سیم برای نواخته شدن دارند و موسیقی حاصل از ارتعاش این سیم ها در جعبه ی صدا که یک بدنه ی توخالی از جنس چوب است، حاصل شده و به گوش شما می رسد.

گیتار الکتریک 

گیتار‌‌‌ الکتریک که آن را با نام گیتار‌‌‌‌ برقی نیز می شناسند یک ساز جذاب متعلق به 1930 است که تا امروز طرفداران خاص خود را در میان علاقه مندان به موسیقی، داشته است. بدنه ی این ساز به دونوع قابل تفکیک است که یک نمونه بدنه ی توخالی است و نوازندگی با آن در تخصص نوازندگان موسیقی جاز است و نمونه ی دیگری وجود دارد بدنه ی تو پُر این ساز است که مخصوص نوازندگان موسیقی زیبای متال و راک خواهد بود.

گیتار الکتریک سازی با قدرت صدای بسیار معمولی است که لازم دارد برای شنیده شدن و نواخته شدن با صدایی بلند به یک تقویت کننده متصل شود، به این ترتیب شما برای اجرای موسیقی مورد نظر خود با یک گیتار الکتریک لازم دارید که از امپلیفایر استفاده کنید. این نوع ساز بیشتر مناسب برای همنوازی در اجراهای روی صحنه به کار می رود.